Uzupełnienie i errata do wydania monografii na Jubileusz 50­lecia KŁ „Odyniec” w Iławie

Str.1 po słowach:​w Suszu Tadeusz Śliwiński​ zamiast zdania​: „nie mamy żadnej informacji czy też choćby przekazu jaką rolę odegrali pierwsi Nadleśniczowie ze Smolnik, Iławy i Susza w organizacji łowiectwa. Pierwszy Nadleśniczy z Jeziorna ( obecnie Susz ) jako znakomity myśliwy i w późniejszym okresie znany działacz łowiecki na szczeblu województwa nie wątpliwie przygotował grunt do prawidłowego łowiectwa w wydaniu „poznańskim”.

Str.3 po słowach …. Wekka Henryk zamieścić:  „Takie połączenie komunikacyjne (droga gruntowa) pomiędzy Iławą i Siemianami trwała do 1973 r. bowiem w tym roku oddano do użytku nowo utwardzoną drogę relacji : Szczepkowo – Gardzień – Siemiany uzyskując połączenie Iława – Siemiany. Najbardziej zadowoleni byli mieszkańcy Siemian, gdyż spowodowało to napływ turystów, a mieszkańcy Iławy zaczęli budować „dacze letniskowe” nad Jeziorkiem.

Głównym sponsorem budowy drogi były Lasy Państwowe ( Nadleśnictwo Iława i Nadleśnictwo Susz ). W budowę drogi zaangażowali się leśnicy: Białkowski Mieczysław, Wójcik Leonard, Skabara Jan i Eugeniusz Dejneka.

Z ramienia władz powiatowych bardzo aktywnie wspierali budowę drogi Rzesiński Leopold ówczesny Naczelnik Powiatu. Na ówczesne czasy było to znacząca inwestycja w Powiecie. Kierownikiem budowy był dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych kol. Jakrzewski myśliwy członek KŁ „Łoś” w Iławie. Obecnie użytkownicy drogi nie zdają sobie sprawy o stanie z przed 1973 roku.

Str.7 po zdaniu​ wprawdzie zajęcy nie sprowadzamy jeszcze, ale polowań na zające nie urządzamy – dopisać „Odłowy prowadzono, aby zasilić kasę Koła. Odławianie 30 – 40 zajęcy nie miało wpływu na stan populacji, gdyż w tym czasie w obwodzie odbywały się 2­3 polowania, na których pokot wynosił 70 – 100 zajęcy i to też nie stanowiło przyczyny załamania się stabilności populacji zajęcy. Myśliwi w tym czasie jeszcze nie zauważali zmian środowiskowych spowodowanych środkami ochrony roślin ( wprowadzenie trucizn do środowiska) . Stan zajęcy zmniejszył się wówczas na bardzo dużym obszarze.

Str.9 pkt. 2 nazwisko​ powinno być poprawione na „Ciesielka Stefan” ​w punkcie sekretarzami Koła byli dopisać pkt. 9 Bogumił Sobotka

Str.23­-25 tabela ​myśliwi którzy byli członkami Koła: Lignowski Kazimierz – Koszalin, przy nazwisku Sybilewski Jerzy powinno być Sibilewski Jerzy.

Logowanie

Iława
19°
zachmurzenie umiarkowane
wilgotność: 66%
wiatr: 5m/s zach. - płn. zach.
Max: 21 • Min: 19
23°
Śr
24°
Czw
25°
Pt
29°
Sob

Obecna Faza Księżyca

Kto jest online

0 odwiedzających teraz
0 gości, 0 członków

Statystyki odwiedzin