Działalność Koła a wyniki ekonomiczne

Od dłuższego czasu na Koło nakładano obowiązek świadczenia różnych opłat itp. Pojawił się obowiązek ubezpieczenia Koła, płacenia kroczącej tenuty dzierżawnej za dzierżawione obwody, zadośćuczynienie poszkodowanym rolnikom za szkody w uprawach rolnych przy stałym wzroście cen tychże płodów. Pojawiły się na polach duże obszary obsiewane kukurydzą , która stanowiła doskonałą karmę, a jednocześnie dawała osłonę zwierzynie. Pola kukurydziane stały się główną ostoją zwierzyny preferując ją przed ostoje leśne. Myśliwy był bezradny w dokonaniu odstrzału. Rolnictwo nie przyjęło do wiadomości, ze stało się przyczyną wzrostu pogłowia szczególnie dzików. W takich warunkach Koło musiało sprostać wszystkim warunkom finansowym.

Firmy skupujące tusze zwierzyny wobec Kół stosowały dyktat cenowy zapewniając sobie zyski.

Dopłaty bezpośrednie za uprawiane grunty rolne i koszone łąki wsparły Koło, drugim czynnikiem wspierającym były tzw. polowania dewizowe.

Jak kształtowały się wyniki finansowe Koła osiągnięte w minionym dziesięcioleciu:

  • ­ przeciętny roczny przychód ogółem ­ 139 600,00 zł
    • w tym z polowań dewizowych ­ 38 600,00 zł
  • wydatki przeciętnie rocznie ­ 136 000,00 zł
    • w tym odszkodowania ­ 35 700,00 zł
  • przeciętne roczne saldo + 3 100,00 zł

Przychody i wydatki równoważyły się, tak że Koło nie posiadło zapasu gotówki i nie uzyskało stabilności finansowej w wypadku jakichkolwiek zaszłości klęskowych. Trzeba stwierdzić, że przychód z polowań dewizowych i dopłat bezpośrednich umożliwił egzystencję koła. Dochód z polowań dewizowych równoważył ponoszone wydatki na szkody łowieckie, przychód z dopłat bezpośrednich równoważył wydatki na zagospodarowanie łowieckie obwodu. Osiągamy zysk z posiadania komory chłodniczej i prowadzenie punktu skupu wynoszą przeciętnie rocznie 4 000,00 zł, pozwolił osiągnąć saldo dodatnie. Dalszy wzrost cen płodów rolnych może unicestwić tę równowagę.

Logowanie

Iława
20°
zachmurzenie umiarkowane
wilgotność: 65%
wiatr: 4m/s płn. zach.
Max: 21 • Min: 20
23°
Śr
24°
Czw
25°
Pt
29°
Sob

Obecna Faza Księżyca

Kto jest online

1 odwiedzających teraz
1 gości, 0 członków

Statystyki odwiedzin