Wstęp

Opracowanie: Eugeniusz Dejneka, Mieczysław Rybicki

Jubileusz 60 – lecia powstania Koła Łowieckiego „Odyniec” w Iławie zmusił aktualny Zarząd Koła do refleksji jak dokumentować przebogata działalność koła. Doszliśmy do wniosku, że pierwsze wydanie monografii Koła powinno być stale uzupełniane o okresy następnych dziesięcioleci tak, aby Jubileusz 100 – lecia istnienia koła był bardzo uroczysty i prezentował cały dorobek koła. Pamięć jest zawodna, a materiały o historii koła nie zawsze były starannie gromadzone i przechowywane. Dziś najbardziej kłopotliwe jest uzupełnienie pierwszych 30 lat istnienia kola, bowiem odeszli do Krainy Wiecznych Łowów wszyscy ówcześni członkowie koła, a pisemnych materiałów nie można się doszukać. Miało na to wpływ zarządzenie Zarządu Głównego PZŁ nakazujące archiwizację dokumentów koła do pięciu lat. Trzeba obiektywnie stwierdzić, że Zarząd Główny zalecał prowadzenie Kroniki Kół. Niestety w KŁ Odyniec kronika nie była prowadzona.

Pierwszy Jubileusz zorganizowano w 40-tą rocznicę powstania Koła. Wówczas jeszcze wśród kolegów byli członkowie koła, którzy członkostwo posiadali prawie od daty powołania koła i wiele faktów można było jeszcze ustalić. Jubileusz 40 – lecia zapoczątkował następne jubileusze, a dopiero na 50 – lecie ukazała się pierwsza monografia koła. Przygotowując obchody 60 – lecia powstania koła Zarząd postanowił:

 • monografię koła uzupełniać o każde minione 10 – lecie
 • w monografii koła wprowadzić nowe rozdziały a mianowicie:
  • zamieścić przebieg uroczystości z poprzedniego dziesięciolecia
  • wprowadzić rozdział zawierający informację o kolegach, którzy w istotny sposób wpływali inicjatywami na różne pozytywne zaszłości w kole
  • wprowadzić rozdział opisujący minione dziesięciolecie
  • w miarę potrzeb wprowadzić nowe rozdziały
  • wydać monografię za minione dziesięciolecie.

Obowiązkiem tym obarczyć aktualny Zarząd koła, pełniący ten obowiązek w latach 2023, 2033, 2043, 2053. Nigdy w Kole nie powinna zaistnieć atmosfera zlekceważenia tego obowiązku. Skład osobowy koła powinien być aktualizowany na koniec każdego 10 lecia z uwzględnieniem przyjęć nowych członków oraz opuszczających szeregi koła. Częściowe monografie za 50 lat i następne każde 10 lecie powinny pozwolić na wydanie całościowej monografii – Sto Lat Koła Łowieckiego „ODYNIEC” w Iławie.

 

Logowanie

Iława
19°
zachmurzenie umiarkowane
wilgotność: 66%
wiatr: 5m/s zach. - płn. zach.
Max: 21 • Min: 19
23°
Śr
24°
Czw
25°
Pt
29°
Sob

Obecna Faza Księżyca

Kto jest online

1 odwiedzających teraz
1 gości, 0 członków

Statystyki odwiedzin